Skautské symboly

Skautská ľalia

Medzi najvýznamnejšie skautské symboly patrí skautská ľalia. Ľaliu zvolil ako znak skautingu ešte zakladateľ lord Baden-Powell. Vybral si ju preto, lebo na kompasoch mávala strelka tvar ľalie a ukazovala ten správny smer. Okrem toho, už oddávna bola symbolom čistoty a na svojich erboch ju používali najrôznejšie šľachtické rody. Odvtedy ju v najrôznejších obmenách používajú skautské organizácie na celom svete.

Náš znak má vo svojom strede tradičný slovenský dvojkríž na trojvŕší. Tri listy ľalie, vyjadrujúce tri body skautského sľubu spája páska svornosti ktorá symbolizuje jednotu a bratstvo skautov na celom svete. Pod páskou je takisto strelka, ktorá skautom ukazuje správny smer. Skautská ľalia je podložená trojlístkom, ktorý je tradičným symbolom svetového dievčenského skautingu.

Svetová organizácia skautského hnutia

World Organisation of the Scout Movement (WOSM)

WOSM je medzinárodná asociácia združujúca uznané skautské organizácie jednotlivých krajín. Podporuje spoluprácu a skautské aktivity na medzinárodnej úrovni. Najznámejšou akciou je organizácia jamboree- celosvetového stretnutia niekoľko desiatok tisíc skautov. Potreba medzinárodnej spolupráce viedla k založeniu WOSM v roku 1920 so sídlom v Ženeve.

Svetové združenie skautiek

World Association of Girl Guides and Girl Scouts (WAGGGS)

Vznikla v roku 1928 s ústredím v Londýne. Podporuje dievčenský skauting a priateľstvo medzi dievčatami a mladými ženami všetkých národov. Slovenský skauting je členom WOSM a WAGGGS od roku 1999.

Skautská hymna

Hej, skauti, hor sa, volá deň.
S nádejou na nás hľadí zem,
slnko už na cestu žiari,
kráčajme s úsmevom v tvári.
Hej, skauti hor sa, volá deň
Volá nás naša rodná zem.

Hej, skauti, hor sa, volá vlasť
buď pripravený v každý čas
k obrane pravdy a krásy,
mladosť sa o slovo hlási.
Hej, skauti, hor sa, volá vlasť
hej skauti, volá všetkých nás.

Sídlo oblasti

Na Hôrke 30
949 11 Nitra

Základné kontakty

Mobil:
0904 208 169
E-mail:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ZOBRAZIŤ VŠETKY KONTAKTY

Korešpondenčná adresa oblasti

Malá Urbankova 811
951 35 Veľké Zálužie