25-ka 26-ky

Dve za sebou nasledujúce číslice, 25 a 26. Nedáva Vám to zmysel? :) Je to však jednoduchá matematika. 25-ka predstavuje oslavy štvrťstoročnice, čiže 25 rokov a 26-ka, predsa oslavy 26. zboru sv. Cyrila a Metoda z Výčap - Opatoviec.

Toto naše veľké výročie sme patrične oslávili v dňoch 19. - 21.6.2015 v pristoroch nášho miestneho ihriska, ktoré sa v tento slávnostný víkend premenilo na ozajstný skautský tábor :).
"Ide nám o to, aby sa skauting v našich srdciach rozvíjal a rástol," povedala naša zborová vodkyňa Monika na začiatku akcie pri slávnostnom táboráku, ktorým sa odštartovali oslavy 25. výročia. Táto myšlienka má v sebe jednoduchosť a zároveň krásu, a keď sa spätne na ňu pozerám, tak si uvedomím, že malo zmysel túto veľkú akciu zorganizovať. A teraz pekne poporiadku zaspomínam na tie naj momenty.

Ďeň prvý - Piatok

Padla ôsma hodina ranná a všetci, ktorí mohli, sa dovalili na naše miestne ihrisko, aby odštartovali jeho veľkú premenu. Chalani mohli ukázať svoje bicepsy, pretože mnohí z vás určite viete, že postaviť tábor nie je také jednoduché. Baby tiež neotálali, postavili čajovňu, pripravili výstavu o 26. zbore a vyupratovali každé jedno zákutie či už klubovne, alebo ostatných potrebných priestorov. Pracovalo sa do poslednej minútky, až kým začali prichádzať prví hostia. Večer sme neoficiálne odštartovali oslavy táborákom, kedy viacerí skauti chytili do rúk svoje gitary a navodili tým skutočnú skautskú atmosféru. Na začiatku sa zapálil aj slávnostný oheň, ktorý bol ozaj slávnostný už len vďaka svojej veľkosti a dymu. Potom sa spoločne spievalo, zoznamovalo, i pár hier zahralo. A tak sme mohli všetci spokojne zaľahnúť do svojich spacákov v teepkach alebo hangároch.

Ďeň druhý - Sobota

Po skvelých spoločných raňajkách sa pokračovalo v registrácii. Spoločne sme zaregistrovali 220 ľudí a naše výročie prišli s nami osláviť členovia 11 zborov SLSK, Skauti Federácie Európy a tiež bratia z Čiech, a to skautská ochranná služba a z 19. strediska Ladislava Ruska z Čechovíc pri Olomouci. O 11. hodine sme sa dočkali aj oficiálneho otvorenia osláv, ktoré sme začali slávnostným nástupom v rytme skautskej hymny a tiež sme obohatili svoje mysle niekoľkými hlbokými myšlienkami vzácnych hostí. Za zmienku stojí myšlienka pána dekana a priateľa nášho zboru: "Nikdy nezabudnite na tie hodnoty, s ktorými sa skauting zrodil, ktorými sa udržiava, a jedine s ktorými má budúcnosť." Verím, že každý našiel aspoň jednu hodnotu skrytú či už v programe, alebo v iných sprievodných aktivitách. A keď sme pri tom programe, tak si môžeme zrekapitulovať ako sme si spestrili tento deň. Na včielky a vĺčatá čakal petek s rôznymi stanovišťami, kde si mohli otestovať svoju zručnosť, bystrosť aj kreativitu. Museli sa popasovať napríklad so svojou pamäťou a využiť ju na 110% pri viacerých stanovištiach, kde si museli zapamätať loptičku v pohari alebo v čo najkratšom čase zaregistrovať čo najviac objektov. Vĺčatá tiež využili naplno svoje mimické svaly, kedy museli dostať mince zo svojích líc dolu, čo najväčšími úsmevmi a grimasami v čo najkratšom čase.
Skautsko-roverský program bol zameraný predovšetkým na fyzické aktivity, kedže náš zbor obľubuje športy vo veľkom. Účastníci si zmerali sily v baseballe, dodgeballe a ringo turnaji. Pre všetkých boli pripravené sprievodné aktivity ako: turnaj v dubble, svet papiera - origami a nikto nie je drevený, kde sa mohli účastníci priučiť rôznym technikám vyrezávania a iným typom a trikom pri práci s drevom. Tento deň sme zakončili večer veľkou retro party, ktorú sme otvorili spoločným tancom radcov a vodcov. Ďalej sa vo veľkom tancovalo aj v kostýmoch, ktoré si skauti mali vopred pripraviť alebo si mohli niečo požičať aj na mieste. Na retro party sa všetci mohli zapojiť aj do obľúbenej a tradičnej vyčapskej hry, Hrnček. Každý asi pocítil paniku, keď v rukách držal hrnček, a kládol si otázku, či to tentokrát padne na neho, či mu zastane v rukách táto časovaná bomba s kadejakou príjemnou úlohou :D, ktorej sa nedalo vyhnúť inak, iba jej splnením. Pamätným momentom z hrnčeku je YMCA v podaní skautov Federácie Európy.

Ďeň tretí - Nedeľa

V tento deň k nám zavítal veľký hosť, celebrant skautskej sv. omše Mons. Cyril Vasiľ. Asi každý skaut zúčastnený tejto skautskej omše zažil to ozajstné duchovno, o ktorom sa tak vo veľkom všade hovorí. Bolo to vďaka jeho myšlienkam, ale aj koncovej piesni, všetkým nám dobre známej, Na svoju česť ti sľubujem, kedy sme sa všetci spojili do ozajstnej jednej veľkej skautskej rodinky. Po slávnostnej sv. omši na nás čakal slávnostný spoločný obed, ktorým sme sa posilnili na záverečné body programu 25-ky 26-ky, a to spoločnú foto, standup comedy Šoka a koncert Zuzky Smatanovej. Tu sme sa všetci poriadne zasmiali, zaskákali sme si o dušu (určite by to bolo aj na nejaký nový olympíjsky rekord :) a spoločne si so Zuzkou zaspievali.

Na záver tohto článku by som chcela napísať tri ďakujem. Po prvé ďakujem všetkým, ktorí sa tejto akcie zúčastnili a prišli s nami osláviť toto naše veľké výročie, bolo to fakt super! Po druhé ďakujem všetkým radcom a vodcom 26. zboru, že investovali veľa svojho času do tejto akcie, bez vás by sa táto akcia asi neuskutočnila. A teraz to posledné, tretie ďakujem za poďakovanie pre 26. zbor, ktoré znelo asi takto: "Máte byť za čo na seba pyšní, aj keď pri vašej skromnosti ste to na sebe nikdy nedali poznať."

A pozrite si dokument o 25-ke 26-ky o tejto skvelej akcii

Na 25-ke 26-ky povedali

Rada sa dozvedám, že členská základňa tohoto zboru pomaly, ale iste rastie a najväčšiu radosť mám z toho, že medzi novými členmi tohotu zboru sú deti skautov, ktorí v tomto zbore vyrástli. Naznačuje to veľkú pravdu, že keď sa zaseje dobré semeno, vzíde dobrá úroda.

sestra Muhaha, nositeľka ocenenia Radu strieborného trojlístka.

Kto sa chce naozaj venovať výchove mládeže, výchove integrálnej, ktorá rozvíja všetky charakteristiky ľudskej osobnosti, tak môže nájsť v skautingu jeden krásny a naozaj užitočný nástroj. Povedal som úmyselne nástroj, pretože skauting nemá zmysel sám v sebe, ale je cestou, prostriedkom, ktorý má prispieť k rozvíjaniu plnohodnotnej ľudskej osobnosti vnímanej ako čosi, čo je Božím darom a za čo sme zodpovední.

Mons. Cyril Vasiľ, sekretár kongregácie pre východné cirkvi

Zistil som, že skauting je tá najlepšia vec, ktorú môže človek v danom období života robiť, pretože stretáva parádnych ľudí. ktorí neriešili svet cez peniaze, ale cez hodnoty... Človek, ktorý je skautom spoznal seba, lebo bol sám v prírode a bol na seba odkázaný... Skaut je čestný a pomáha a tak to má zostať. Ja som skautom a mám syna, ktorému poviem toto je cesta, ochutnaj a sám zistíš, že je dobrá.

Juraj "Šoko" Tabaček, stand up comedy

Natália Kunová Naťa
článok vyšiel v časopise Skaut v jeseni 2015

Tags: 26. zbor

Sídlo oblasti

Na Hôrke 30
949 11 Nitra

Základné kontakty

Mobil:
0904 208 169
E-mail:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ZOBRAZIŤ VŠETKY KONTAKTY

Korešpondenčná adresa oblasti

Malá Urbankova 811
951 35 Veľké Zálužie