Rakša 2015 alebo Cesta okolo sveta za 80 dní

V jeden krásny deň sa Pán Phileas Fogg zastavil spolu so svojim sluhom Jeanom Passepartoutom v Reformnom klube, aby spolu so svojimi priateľmi, ako už po stýkrát, diskutovali o jeho ceste okolo sveta za 80 dní.

Tentoraz to však nebola len obyčajná debata. V jednom momente niekto vyslovil názor, že by precestoval set nielen za menej dní, ale že by ho precestoval za menej ako za 22 000 táborových peňazí. A tak znovu padla stávka - Je možné precestovať svet za menej ako za 80 dní a za menej peňazí ako ho prešiel Fogg? Vyskúšať svoje sily a pokoriť stávku sa rozhodli radcovia spolu zo svojimi družina z 26.zboru sv. Cyrila a Metoda na svojom letnom tábore v horách pri maličkej dedinke Rakša.

Na cestu okolo sveta sme mali menej ako 11 dní, keďže prvý a posledný sa niesli v znamení stavania, vylepšovania, ale i búrania, nakladania a cesty domov. No poďme pekne po poriadku. Naša cesta začala v sobotu v Londýne a jej začiatok sme vám prerozprávali na začiatku. Sir Fogg spolu so svojím sluhom nás prišli vyzvať na novú stáku, či dokážeme prekonať jeho stávku. Ďalšie kroky nás viedli do Suezu, kde sme sa skrývali pred detektívom Fixom a museli sme pomôcť pri stavaní Suezského prieplavu (prenášať vodu bez pomoci rúk, či testovacie jazdy v plavebných komorách nám nerobilo žiadny problém). Parníkom sme sa na druhý deň priviezli do Bombaja, kde nás čakal pravý indický mních so svojimi priateľmi a pomohol nám duchovne rásť, cesta duchovného vývinu nebola však jednoduchá, nájsť pomcky a prezentovať ich pred mníchmi nebolo jednoduché. No z Bombaja sme museli rýchlo odísť, pretože v ňom vypukla občianska vojna. Našťastie nám sa podarilo prejsť bojovým polom bez vážnejších strát na životoch :. V utorok sme sa ocitli v Kalkate. Čakalo nás dlhé putovanie na Drienok. Cesta bola v niektorých miesta veľmi náročná, niet sa čomu čudovať, veď vrch má svojich krásnych 1 267,6 m n. m. Po celý čas sme si strážili svojich anjelikov, snažili sa konať dobré skutky a odmenou nám bol nádherný výhľad na okolitú krajinu. V ďalší deň sme sa učili jesť čínskymi paličkami, stavať veľké veže čínskeho múru, pretože sme sa ocitli v Hong Kongu. Po ňom nás privítala Jokohama a súťaž Miss gejša, veď ko by sa nešiel pozrieť na toľko krásnych žien? Po preplávaní tichého oceánu nám svoju náruč otvorilo San Francisco a hneď po ňom New York, hľadali sme Lincolnovho aentátnika, obchodovali na burze a užili si ruch veľkomesta. Jednu zástavku sme si urobili ešte na našom malebnom Slovensku, konkrétne v kremnici tu sa z nás na chvíľu stali malí permoníci, ktorí skúšali nájsť zlato v tunajších baniach. Prezreli sme si mesto a vlakom zamierili späť do tábora. A zostávalo nám už iba sa pobiť o záverečné pody a cestovné lístky domov.

A čo myslíte podarilo sa nám prekonať Foggovu stávku? Jasné, že hej. Niektorým síce iba s tesným rozdielom niekoľko sto peňazí. No víťazná družina hviezdičiek dala cestu so značným prehľadom. Ušetrili dokonca toľko, že si mohli dovoliť letenky na výhliadkový let lietadlom, my im budeme držať palce a tešiť sa na zážitky, ktoré nám potom vyrozprávajú.

Na záver stačí už len dodať, že nám bolo krásne, aj keď miestami chladno. Ale nám pravým skautom to nevadí a už sa nevieme dočkať na ďalší výnimočný tábor niekedy nabudúce.

Veronika Bombošová Bomba
článok vyšiel v časopise Život obce Výčapy-Opatovce v októbri 2015

Tags: 26. zbor

Sídlo oblasti

Na Hôrke 30
949 11 Nitra

Základné kontakty

Mobil:
0904 208 169
E-mail:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ZOBRAZIŤ VŠETKY KONTAKTY

Korešpondenčná adresa oblasti

Malá Urbankova 811
951 35 Veľké Zálužie