Revitalizácia jazierka

Služba, práca, skauting, príroda - slová ktoré azda najlepšie vystihujú projekt obnovy malého Šindolského jazierka.

Projekt Revitalizácia jazierka v lokalite Nitra Šindolka vznikol z iniciatívy členov 23. skautského zboru Nitrava. Myšlienka na premenu vznikla začiatkom roka 2015, vo vzduchu však viazla otázka ako projekt realizovať. Pomoc skautom poskytla Nitrianska komunitná nadácia v rámci grantového projektu Reydel pre Nitru.

Vďaka získaným financiám mali skauti možnosť odstrániť smeti a iný odpad z jazierka a jeho okolia a zlepšiť celkový stav jazierka. Zvlášť vďaka patrí p. Kazíkovi, ktorý na podporu projektu zapožičal čerpadlo a bezplatne poskytoval elektrickú energiu pri odčerpávaní vody, vďaka čomu boli vytvorené podmienky pre odstránenie značnej časti bahna, rozšírenie jazierka a výsadbu vodných rastlín. Dobrovoľníci sa zapotili aj pri sadení rastlín na brehu jazierka a niekoľko krát opakovanom zbere odpadu. Do jazierka boli umiestnené rybky, vďaka čomu je dnes jazierko plné života.

Práce na jazierku boli vykonávané mladými dobrovoľníkmi- prevažne členmi slovenského skautingu, ktorí chceli prispieť k pozitívnej zmene svojmu okoliu. Dobrovoľníci plánujú pokračovať v projekte najbližšie dva roky, počas ktorých plánujú uskutočniť 6 brigád na ktorých bude okolie jazierka vyčistené, pokosené a upravované.

Adrián, 22 rokov

dobrovoľník, spolurealizátor projektu

Projekt jazierko na Šindolke bol pre mňa obohacujúci v každom smere. Od podania zámeru, slávnostné prevzatie peňažného šeku cez realizačné až po finálne úpravy. Na ceste za naším cieľom nám stálo mnoho prekážok, ktoré sme zvládli a doviedli náš projekt do úspešného konca. Dúfam, že naša snaha a práca zostane príkladom pre ľudí, ktorí sa dozvedeli o tomto projekte a nám dobrý pocit ktorý pretrvá aj keď mozole zmiznú. Lebo len odhodlanie a práca nám priniesli výsledky, ktorými sme naplnili naše ciele.

Viktória, 17 rokov

dobrovoľníčka

Keď ma skauti poprosili o pomoc pri revitalizácii jazierka rada som si našla čas a prišla som na brigádu. Keď som odchádzala cítila som radosť z vykonania dobrého skutku. Činnosť, do ktorej sa skauti pustili je naozaj správna a vyžadovala veľkú odvahu. To úsilie však stálo za to. Momentálne je jazierko čisté a plné života.

Dávid, 15 rokov

dobrovoľník

Na jazierku na Šindolke sme spravili naozaj kus roboty. Pamätám si ako vyzeralo na začiatku. Bolo celé zakalené a zarastené a pripomínalo to skôr močiar ako jazierko. Hneď ako sme sa pustili do roboty na začiatku prázdnin sme vyčistili jazierko a okolie od odpadkov a vytiahli časť bahna. Koncom augusta sme už odčerpávali vodu a odstraňovali ručne čo najviac bahna. Po niekoľkých hodinách sme to vzdali a rozhodli sa prenechať to na bager, ktorý dokonca jazierko trochu rozšíril. Do jazierka sa nasadili ryby a rastliny. O pár týždňov sme už iba zasadili stromčeky a boli sme hotoví. Potom už jazierko vyzeralo úplne inak ako na začiatku. Veľmi sa mi páčilo že som zmenil k lepšiemu aspoň nejakú časť môjho okolia a rád sa znova zúčastním niečoho podobného.

Skauti sa realizovali, TV NITRIČKA

Reportáž TV Nitrička z 27.11.2015 o realizácii skautského projektu jazierko v Nitre na Šindolke

Tags: 23. zbor

Sídlo oblasti

Na Hôrke 30
949 11 Nitra

Základné kontakty

Mobil:
0904 208 169
E-mail:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ZOBRAZIŤ VŠETKY KONTAKTY

Korešpondenčná adresa oblasti

Malá Urbankova 811
951 35 Veľké Zálužie